WAC Lighting Vornado LED Chandelier in Chrome
- Each piece is hand crafted of solid aluminum. Expect unique and slight variations that make it your own
- Beautiful chandelier delivers 3,550 lumens of light with a color temperature of 3000k and a CRI of 90. It is dimmable.
- The frosted extruded diffuser evens the light over your table
- Chandelier is 35 inches long and 14 inches wide
- Damp rated chandelier
In stock
- Brand
- WAC Lighting
- SKU
- PD-87735-CH
Description / WAC Lighting Vornado LED Chandelier in Chrome
More Information
| UPC | 790576436203 |
|---|---|
| Brand | WAC Lighting |
| Weight | 9.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | LED Module |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Vornado |
| Color Temperature | 3000k |
| CRI | 90 |
| Finish | Chrome |
| Glass Type | White silicon diffuser |
| Height | 12" |
| Length | 14" |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 52W |
| Bulb Count | 1 |
| Safety Rating | ETL cETL Damp |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 35" |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop WAC Lighting for advanced LED technology and modern design innovation at LightsOnline.com
Illuminate your home with cutting-edge style and performance from WAC Lighting, a leader in lighting innovation since 1984.
Known for pushing the boundaries of design and engineering, WAC offers a wide array of energy-efficient LED fixtures, including architectural ceiling lights, sleek pendants, wall sconces, and more. Their forward-thinking approach has led to breakthroughs in low-voltage halogen, LED, and OLED lighting, earning industry acclaim for both aesthetics and efficiency.
WAC is also a top choice for precision lighting solutions, offering high-performance track lighting and recessed lighting that combine function with minimalist beauty. Whether you're designing a bold modern space or upgrading key functional areas, WAC Lighting delivers award-winning fixtures that balance sustainable technology with striking visual impact.