Signal 14" Pendant Light in Rubberized Gray/Platinum
- Inspired by 1940s vintage automobiles through hand-painted rubberized finishes
- Unique finish-combinations create a collection of eye-capturing light fixture
- LED version dimmable with an LED compatible dimmer
- A great design element in your office, kitchen and common areas of commercial space
- Includes 12 feet of field-cuttable black/white cloth cord
- Protected by a 1-year warranty
Out of stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDSIGYL
Description / Signal 14" Pendant Light in Rubberized Gray/Platinum
- Includes 6' of field-cuttable black/white cloth cord. No lamp rated for (1) 75 watt max. E26 medium base lamp (Lamp Not Included). LED includes (1) E26 medium base 10 watt 90 CRI 2700K LED A19 lamp. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers.Â
- Inspired by 1940s vintage automobiles through hand-painted rubberized finishes
- Unique finish-combinations create a collection of eye-capturing light fixture
- LED version dimmable with an LED compatible dimmer
- A great design element in your office, kitchen and common areas of commercial space
- Includes 12 feet of field-cuttable black/white cloth cord
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 191963072521 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.4" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Signal |
| Height | 14 |
| Length | 6 |
| Max Watts per Bulb | 75W |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Width | 6 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.