Powell 24" Pendant Light in White and Gloss White/White
- High-end luxurious pendant that features a high-gloss finish
- Spun metal lamp shade
- Four available color combinations and three on-trend finishes
- Fully dimmable LED lamping option
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Protected by a 1-year warranty
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by May 18, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: May 18, 2026
Estimated shipping: May 25 - June 1, 2026
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDPSP24WWW
Description / Powell 24" Pendant Light in White and Gloss White/White
- Black, satin nickel, and white finish options include satin cable. Rated for (1) 150 watt max E26 medium base lamp (Lamp Not Included). LED includes 120v 12 watt 900 delivered lumens, 3000K medium base LED G40 lamp surrounded by a blown white glass globe diffuser. Fixture provided with six feet of field cuttable-cable. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers.Â
- High-end luxurious pendant that features a high-gloss finish
- Spun metal lamp shade
- Four available color combinations and three on-trend finishes
- Fully dimmable LED lamping option
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 756460963316 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 6.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Date Back To Stock | 2026-05-18 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Powell |
| Finish | White |
| Height | 12 |
| Length | 24 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 150W |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Width | 24 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.