Parallax 3000K LED 54" Pendant Light in Black
- Uses an integrated LED.
- Minimalist and futuristic design style
- Crafted from ultra-thin aluminum and acrylic to create an incredibly functional lighting fixture
- Ideal for residential and commercial lighting applications
- Ships with an energy efficient integrated LED lamp
- Fully dimmable integrated LED lamping creates the desired ambiance
- Protected by a 5-year warranty
Out of stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700LSPRLXB-LED930
Description / Parallax 3000K LED 54" Pendant Light in Black
- The ultra-thin aluminum and acrylic body houses 30 high-powered LEDs which contribute to its simplistic beauty but also make it incredibly functional in both residential and commercial applications. Includes 40 watt, 2770 delivered lumen, 3000K LED. Both finish options ship with Satin Nickel canopy and 12 feet of field cuttable cable. Dimmable with low-voltage electronic dimmer.
- Minimalist and futuristic design style
- Crafted from ultra-thin aluminum and acrylic to create an incredibly functional lighting fixture
- Ideal for residential and commercial lighting applications
- Ships with an energy efficient integrated LED lamp
- Fully dimmable integrated LED lamping creates the desired ambiance
- Protected by a 5-year warranty
More Information
| UPC | 191963099603 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 10.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.2"x12.7"x1.2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Parallax |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Black |
| Height | 1 |
| Length | 54 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 4 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.