Karam 2700K LED 10" Pendant Light in Concrete/White
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Handcrafted ceramic pendant
- Over-sized scale and textured exterior make for an eye alluring lighting statement in any space
- Complementary low-voltage and ceiling fixture also available from Visual Comfort Modern
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Ships with 6 feet of field-cuttable cloth cord
- Protected by a 1-year warranty
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by August 3, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: August 3, 2026
Estimated shipping: August 10 - August 17, 2026
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDKRMPSCW-LED927
Description / Karam 2700K LED 10" Pendant Light in Concrete/White
- Rated for (1) 100 watt max. E26 medium based lamp (Lamp Not Included). LED includes 19 watt, 1680 gross lumen A21 LED lamp. Provided with six field-cuttable cloth cord to match finish selection. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers.
- Handcrafted ceramic pendant
- Over-sized scale and textured exterior make for an eye alluring lighting statement in any space
- Complementary low-voltage and ceiling fixture also available from Tech Lighting
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Ships with 6 feet of field-cuttable cloth cord
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 008297361835 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 12.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Date Back To Stock | 2026-08-03 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Karam |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Height | 10 |
| Length | 12 |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 12 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.