Interlace 2700K LED 30" Pendant Light in Black
- Uses an integrated LED.
- Hundreds of hand-strung strands of stainless steel cable create an intricate, interwoven pattern
- Integrated LEDs shine inward from the 30" diameter ring, the reflecting off of interwoven cables
- Dimmable with a low-voltage electronic dimmer
- Includes 12 feet of field-cuttable aircraft cable to match finish selection
- At 30" diameter, the Interlace is a great piece for your foyer, dining room and living room
- Protected by a 5-year warranty with integrated LED
In stock
Only 9 left
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700INT30B-LED827
Description / Interlace 2700K LED 30" Pendant Light in Black
- Includes 30 watt, 2400 gross lumens, 2700K, 80 CRI LED module. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. 277V compatible with 0-10V dimmers. Includes 12 feet of field-cuttable aircraft cable to match finish selection.
- Hundreds of hand-strung strands of stainless steel cable create an intricate, interwoven pattern
- Integrated LEDs shine inward from the 30" diameter ring, the reflecting off of interwoven cables
- Dimmable with a low-voltage electronic dimmer
- Includes 12 feet of field-cuttable aircraft cable to match finish selection
- At 30" diameter, the Interlace is a great piece for your foyer, dining room and living room
- Protected by a 5-year warranty with integrated LED
More Information
| UPC | 191963068975 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.5"x6.5"x1.6" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Interlace |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 80 CRI |
| Finish | Black |
| Height | 1 |
| Length | 30 |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 30W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 30 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.