Henley 11" Pendant Light in Textured Black/Black
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Metal spun shade available in Textured White or Textured Black
- Neutral style make it perfect for commercial and residential applications
- Complementary Rhonan and Devin pendants also available from Visual Comfort Modern
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Ships with 6 feet of field-cuttable cloth cord
- Protected by a 1-year warranty
Out of stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDHNLPBB
Description / Henley 11" Pendant Light in Textured Black/Black
- Rated for (1) 120 volt, 75 watt medium base E26 lamp with white globe diffuser (Lamp Not Included). LED version includes 120 volt 19 watt, 1680 delivered lumen, 2700K, medium base LED A21 lamp with white globe diffuser. Fixture provided with six feet of field-cuttable cloth cord. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers.
- Metal spun shade available in Textured White or Textured Black
- Neutral style make it perfect for commercial and residential applications
- Complementary Rhonan and Devin pendants also available from Tech Lighting
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Ships with 6 feet of field-cuttable cloth cord
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 884655931700 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Henley |
| Finish | Black |
| Height | 11 |
| Length | 18 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 75W |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Width | 18 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.