Audra 3000K LED 6" Pendant Light in Satin Nickel and Clear
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Mouth-blown thick organic flowing glass
- Modern design style
- Complementary Audra Grande Pendant also available from Visual Comfort Modern
- Fully dimmable LED and Halogen lamping options to create the desired ambiance
- Ideal for kitchen island task lighting, bathroom lighting and home office lighting
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDADRCS-LEDS930
Description / Audra 3000K LED 6" Pendant Light in Satin Nickel and Clear
- Includes low-voltage, 35 watt halogen bi-pin lamp or 8 watt, 300 delivered lumen, replaceable LED SORAA module. Dimmable with low-voltage electronic or magnetic dimmer (based on transformer). Fixture provided with six feet of field-cuttable cable.
- Mouth-blown thick organic flowing glass
- Modern design style
- Complementary Audra Grande Pendant also available from Tech Lighting
- Fully dimmable LED and Halogen lamping options to create the desired ambiance
- Ideal for kitchen island task lighting, bathroom lighting and home office lighting
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 884655931199 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 6.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | GY 6.35 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Audra |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 6 |
| Length | 5 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 35W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.