Alina 2700K LED 12" Pendant Light in Satin Nickel and Smoke
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Thick glass, features a simple and smooth design bringing functionality and style to your space
- Glass shades are made in Poland
- Complementary Alina pendant light also available from Visual Comfort Modern
- Fully dimmable LED lamping creates the desired ambiance
- Two lamping options include no-lamp or energy efficient LED
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDALIGPKS-LED927
Description / Alina 2700K LED 12" Pendant Light in Satin Nickel and Smoke
- Rated for (1) 75 watt max, E26 medium based lamp (Lamp Not Included). LED includes 9.5 watt, 800 delivered lumens, 2700K medium base LED A19 lamp. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Fixture provided with six feet of field-cuttable cable. LED version dimmable with an LED compatible dimmer.
- Thick glass, features a simple and smooth design bringing functionality and style to your space
- Glass shades are made in Poland
- Complementary Alina pendant light also available from Tech Lighting
- Fully dimmable LED lamping creates the desired ambiance
- Two lamping options include no-lamp or energy efficient LED
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 008297357746 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Alina |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 12 |
| Length | 9 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 75W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 9 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.