Viaggio 27" Wall Sconce in Opal/Brass
- Artistic sense of celestial travel
- Clustered mid-century modern design style
- Optional high performance, energy efficient LED lamping. 2700 and 3000K Color Temp and 90 CRI
- Complementary Viaggio suspension, pendant and flush mount fixtures also available by Visual Comfort Modern
- Ideal for hallway, bedroom and living room lighting applications
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700WSVGOOR
Description / Viaggio 27" Wall Sconce in Opal/Brass
- No Lamp Opal glass rated for (6) 5 watt max. G9 Bi-Pin lamp (Not Included). No Lamp Smoke glass rated for (6) 5 watt max. candelabra base E12 lamp (Not Included). LED Opal glass version includes (6) 120 volt 4.5 watt, 303 delivered lumens (1515 total delivered lumens), 3000K, LED G9 Bi-Pin lamps. Smoke glass version includes (6) 120 volt 2 watt, 114 delivered lumens (570 total delivered lumens), 2700K, candelabra base LED E12 lamp. Dimmable with LED compatible dimmer.
- Artistic sense of celestial travel
- Clustered mid-century modern design style
- Optional high performance, energy efficient LED lamping. 2700 and 3000K Color Temp and 90 CRI
- Complementary Viaggio suspension, pendant and flush mount fixtures also available by Tech Lighting
- Ideal for hallway, bedroom and living room lighting applications
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 191963047468 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 6.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | G9 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 15.25"x4.5"x0.6" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Viaggio |
| Height | 27 |
| Length | 19 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 5W |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Midcentury Modern |
| Width | 9 |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.