Spectica 3000K LED 5" Wall Sconce in Matte Black and Acrylic
- Entirely modern take on the traditional wall sconce
- Available in two on-trend finish options, Matte Black and Satin Gold
- Complenentary Linear Suspension and Chandelier also available by LBL Lighting
- Fully dimmable unidirectional Integrated LED light source
- Ideal for for hallway, bedrooms and bathrooms
- 5 year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700WSSPCTB-LED930
Description / Spectica 3000K LED 5" Wall Sconce in Matte Black and Acrylic
- LED includes (1) 9 watt 328 delivered lumens 90 CRI 3000K LED module. Dimmable with a low-voltage electronic dimmer. Can be mounted up or down. 120v or 277v.
- Entirely modern take on the traditional wall sconce
- Available in two on-trend finish options, Matte Black and Satin Gold
- Complenentary Linear Suspension and Chandelier also available by LBL Lighting
- Fully dimmable unidirectional Integrated LED light source
- Ideal for hallway, bedrooms and bathrooms
- 5 year warranty
More Information
| UPC | 191963101337 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Spectica |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Matte Black |
| Height | 5 |
| Length | 6 |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 9W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | LED |
| Width | 7 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.