Sedona 9" Wall Sconce in Satin Nickel and Clear
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Add a touch of warm contemporary style to your space with this beautiful LED wall sconce light
- Mild scale perfect for creating layers of accent light popular in todays interior design trends
- Complementary Sedona chandeliers and Sedona pendant lights also available from Visual Comfort Modern
- Fully dimmable LED lamping options to create your desired ambiance
- Ships with choice of LED lamp included saving you time and money
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700WSSDNCS
Description / Sedona 9" Wall Sconce in Satin Nickel and Clear
- Rated for (1) 5w max, E12 candelabra base lamps (Not Included). LED version includes (1) 2 watt, 155 delivered lumens, 2700K, E12 base LED vintage tubular lamp. Mounts up or down.
- Add a touch of warm contemporary style to your space with this beautiful LED wall sconce light
- Mild scale perfect for creating layers of accent light popular in todays interior design trends
- Complementary Sedona chandeliers and Sedona pendant lights also available from Tech Lighting
- Fully dimmable LED lamping options to create your desired ambiance
- Ships with choice of LED lamp included saving you time and money
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 191963076512 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 9"x6"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Sedona |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 9 |
| Length | 6 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 5W |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Width | 7 |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.