Kenway 3000K LED 18" Wall Sconce in Chrome
- Uses an integrated LED.
- Designed for the modern minimalist, powerful integrated LED illuminates a thin vertical line of light
- 17 tall and 4.25" wide
- Available in two finishes, matte black and chrome
- Great for bathroom, office and hallway setting
- Lamping options are compatible with most dimmers
- Protected by a 5-year warranty.
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700WSKNWC-LED930
Description / Kenway 3000K LED 18" Wall Sconce in Chrome
- 120 volt 10.8 watt, 734 delivered lumens, 3000K LED module. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. 277V compatible with 0-10V dimmers. Mounts up or down
- Designed for the modern minimalist, powerful integrated LED illuminates a thin vertical line of light
- 17 tall and 4.25" wide
- Available in two finishes, matte black and chrome
- Great for bathroom, office and hallway setting
- Lamping options are compatible with most dimmers
- Protected by a 5-year warranty.
More Information
| UPC | 191963137916 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 1.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x4.3"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Kenway |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Chrome |
| Height | 18 |
| Length | 4 |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 11W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 2 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.