Gambit 9" Wall Sconce in Aged Brass and Clear
- Mixed materials and contrasting design elements combine for a warm contemporary wall sconce light
- Complementary Gambit chandelier lights also available from Visual Comfort Modern
- Two sizes available, 1-lite and 3-lite, perfect for dining room lighting applications
- Fully dimmable LED lamping options to create the desired ambiance
- Ships with choice of LED lamps included saving you time and money
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700WSGMBSCR
Description / Gambit 9" Wall Sconce in Aged Brass and Clear
- No Lamp rated for (1) 25 watt max E12 candelabra base lamp. LED includes (1) 2 watt, 155 delivered lumen, 2700K, E12 candelabra base lamp. Mounts up only.
- Mixed materials and contrasting design elements combine for a warm contemporary wall sconce light
- Complementary Gambit chandelier lights also available from Tech Lighting
- Two sizes available, 1-lite and 3-lite, perfect for dining room lighting applications
- Fully dimmable LED lamping options to create the desired ambiance
- Ships with choice of LED lamps included saving you time and money
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 191963076338 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 6.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 9"x5.5"x0.75" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Gambit |
| Finish | Aged Brass |
| Height | 9 |
| Length | 6 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 5W |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Width | 6 |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.