Viaggio 12-Light 3000K LED Chandelier in Opal/Brass
- Artistic sense of celestial travel
- Clustered mid-century modern design style
- Optional high performance, energy efficient LED lamping. 2700K and 3000K Color Temp and 90 CRI
- Complementary Viaggio suspension, flush mount and wall sconce fixtures also available by Visual Comfort Modern
- Ideal for dining room, living room and bedroom lighting applications
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700VGOOR-LED930
Description / Viaggio 12-Light 3000K LED Chandelier in Opal/Brass
- No Lamp Opal glass rated for (12) 5 watt max G9 Bi-Pin lamps (Not Included). No Lamp Smoke glass rated for (12) 5 watt max candelabra base E12 lamps (Not Included). LED Opal glass includes (12) 120 volt 4.5 watt, 303 delivered lumens (3636 total delivered lumens), 3000K, LED G9 Bi-Pin lamps. Smoke glass includes (12) 120 volt 2 watt, 114 delivered lumens (1368 total delivered lumens), 2700K, candelabra base LED E12 lamps. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Fixture provided with 60 inches of variable rigid stems (includes (2) 6" and (4) 12") in coordinating finish. Can be installed on sloped ceiling up to 45.
- Artistic sense of celestial travel
- Clustered mid-century modern design style
- Optional high performance, energy efficient LED lamping. 2700K and 3000K Color Temp and 90 CRI
- Complementary Viaggio suspension, flush mount and wall sconce fixtures also available by Tech Lighting
- Ideal for dining room, living room and bedroom lighting applications
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 191963047338 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 20.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Hanging Rods Included | 60" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | G9 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.4"x5.4"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Viaggio |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Height | 43 |
| Length | 30 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 5W |
| Bulb Count | 12 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Midcentury Modern |
| Bulb Type | LED |
| Width | 30 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.