SoCo 2" Pendant Light in Black and Red Cord
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Wide range of flexibility and custom design
- Inspired by the classic cord and socket aesthetic
- Offered in two distinct socket styles for a wholly different look in a space
- Ideal for residential and commercial lighting applications
- Compatible with any 120 volt standard based lamp
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDSOCOPM24RB
Description / SoCo 2" Pendant Light in Black and Red Cord
- Ships with matching canopy. Cord is field-cuttable. Consult factory for custom cord colors and lengths. We stock and make it easy to order some of the most popular lamps including several energy efficient LED and compact fluorescent options.
- Wide range of flexibility and custom design
- Inspired by the classic cord and socket aesthetic
- Offered in two distinct socket styles for a wholly different look in a space
- Ideal for residential and commercial lighting applications
- Compatible with any 120 volt medium based lamp
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 884655286220 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 288" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | SoCo |
| Finish | Black |
| Height | 2 |
| Length | 2 |
| Max Watts per Bulb | 150W |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | standard |
| Width | 2 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.