Signal 2700K LED 20" Pendant Light in Rubberized Gray/Copper
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Inspired by 1940s vintage automobiles through hand-painted rubberized finishes
- Unique finish-combinations create a collection of eye-capturing light fixture
- LED version dimmable with an LED compatible dimmer
- Includes 12 feet of field-cuttable black/white cloth cord
- A great design element in your office, kitchen and common areas of commercial space
- Protected by a 1-year warranty
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by December 31, 2040 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: December 31, 2040
Estimated shipping: January 7 - January 14, 2041
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDSIGGPYP-LED927
Description / Signal 2700K LED 20" Pendant Light in Rubberized Gray/Copper
- Rated for (1) 150 watt max. E26 medium base lamp (Not Included). LED includes (1) 10 watt, 800 gross lumen, 2700K, medium base LED A19 lamp. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Includes 12 feet of field-cuttable black/white cloth cord.
- Inspired by 1940s vintage automobiles through hand-painted rubberized finishes
- Unique finish-combinations create a collection of eye-capturing light fixture
- LED version dimmable with an LED compatible dimmer
- Includes 12 feet of field-cuttable black/white cloth cord
- A great design element in your office, kitchen and common areas of commercial space
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 191963072392 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| Date Back To Stock | 2040-12-31 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.4" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Signal |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Height | 20 |
| Length | 17 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 150W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 17 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.