Quinton 2700K LED 20" Pendant Light in Black and Smoke
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Hand-crafted by skilled Polish artisians
- Grand scale with a smooth silhouette bring simple beauty to any space
- Complementary Prescott and Harper pendants also available by Visual Comfort Modern
- Fully dimmable LED lamping option allows you to create your desired ambiance
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Protected by a 1-year warranty
In stock
Only 11 left
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDQNTPKB-LED927
Description / Quinton 2700K LED 20" Pendant Light in Black and Smoke
- Rated for (1) 60 watt max, E26 medium base lamp (Lamp Not Included). LED includes (1) 120 volt 3.5 watt, 250 delivered lumen, 2700K, medium base LED vintage squirrel cage lamp. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Black ships with six feet of field-cuttable black cloth cord. Satin Nickel ships with six feet of field-cuttable cable.
- Hand-crafted by skilled Polish artisians
- Grand scale with a smooth silhouette bring simple beauty to any space
- Complementary Prescott and Harper pendants also available by Tech Lighting
- Fully dimmable LED lamping option allows you to create your desired ambiance
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 008297363747 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Quinton |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Black |
| Height | 20 |
| Length | 16 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | LED |
| Width | 16 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.