Piper 3000K LED 20" Pendant Light in Satin Nickel and Gloss Black
- Sleek minimalist design perfect for contemporary to modern lighting applications
- Complementary low-voltage Piper Grande pendant also available from Visual Comfort Modern
- Available in three on-trend colors and three hardware finishes
- Ships with 6 feet of field-cuttable cord for precise length customization
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Protected by a 1-year warranty
Out of stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDPPRGPBS-LED930
Description / Piper 3000K LED 20" Pendant Light in Satin Nickel and Gloss Black
- Rated for (1) 60 watt max, E26 medium based lamp (Lamp Not Included). LED includes 120 volt 8 watt, 470 delivered lumen, PAR 20 LED lamp. Incandescent and Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Fixture is provided with six feet of field-cuttable cable.
- Sleek minimalist design perfect for contemporary to modern lighting applications
- Complementary low-voltage Piper Grande pendant also available from Tech Lighting
- Available in three on-trend colors and three hardware finishes
- Ships with 6 feet of field-cuttable cord for precise length customization
- Available lamping options include energy efficient LED or no-lamp, leaving you the option to light this fixture with your preferred lamping
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 008297363075 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 4.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Piper |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 20 |
| Length | 5 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.