Palona 3000K-2200K LED 14" Pendant Light in Satin Nickel and Clear
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Flawlessly hand-blown in the European tradition
- Highly engineered mechanical components
- Ships with 6 feet of field-cuttable cable
- Fully dimmable LED or standard incandescent lamping options to create the desired ambiance
- Ideal for dining rooms, home offices and foyers
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDPLNPCS-LEDWD
Description / Palona 3000K-2200K LED 14" Pendant Light in Satin Nickel and Clear
- Rated for (1) 60 watt max, E26 medium based lamp (Lamp Not Included). Clear & Smoke Glass. LED version includes 120 volt 9 watt, 684 lumen, 3000K-2200K warm color dimming LED module or 3.5 watt, 250 delivered lumen 2700K, medium base LED Squirrel Cage lamp. White Glass. LED version includes 9.5 watt, 800 delivered lumen, 2700K, medium base LED A19 lamp. Fixture provided with six feet of field-cuttable cable. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers.
- Flawlessly hand-blown in the European tradition
- Highly engineered mechanical components
- Ships with 6 feet of field-cuttable cable
- Fully dimmable LED or standard incandescent lamping options to create the desired ambiance
- Ideal for dining rooms, home offices and foyers
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 884655931601 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Palona |
| Color Temperature | 3000K-2200K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 14 |
| Length | 14 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 9W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 14 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.