Manette 3000K LED 16" Pendant Light in Black/Black and Clear Glass
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- European artisanally crafted hand-blown glass
- Various color and hardware customizations available for a pendant uniquely yours
- Complementary Manette low-voltage and Manette ceiling fixture available by Visual Comfort Modern
- Ideal for kitchen island task lighting, dining room lighting and bedroom lighting
- High quality, long-lasting integrated LED lamping included to save you time and money
- Protected by a 1-year warranty
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDMANGPCLCLBB-LED277
Description / Manette 3000K LED 16" Pendant Light in Black/Black and Clear Glass
- Includes 18 watt, 925 delivered lumen (725 lumens down/200 lumens up) LED modules. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Ships with twelve feet of field cuttable cable.
- European artisanally crafted hand-blown glass
- Various color and hardware customizations available for a pendant uniquely yours
- Complementary Manette low-voltage and Manette ceiling fixture available by Tech Lighting
- Ideal for kitchen island task lighting, dining room lighting and bedroom lighting
- High quality, long-lasting integrated LED lamping included to save you time and money
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 884655391979 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x1.9" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Manette |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Black/Black |
| Height | 16 |
| Length | 5 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 18W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | LED |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.