Brummel 2700K LED 11" Pendant Light in Satin Nickel and Charcoal Gray
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Mid-century modern design with sharp lines contemporary styling
- Spun metal lamp shade
- Complementary Brummel Grande also available from Visual Comfort Modern
- Fully dimmable halogen or LED lamping to create the desired ambiance
- Ships with halogen or LED lamping included saving you time and money
- Protected by a 5-year warranty
In stock
Only 10 left
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDBMLGPYS-LED927
Description / Brummel 2700K LED 11" Pendant Light in Satin Nickel and Charcoal Gray
- Rated for (1) 60 watt max E26 medium base lamp (Lamp Not Included). LED version includes 19 watt, 1680 delivered lumen, 2700K, medium base LED A21 lamp. Fixture provided with six feet of field-cuttable clear stream cable. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers.
- Mid-century modern design with sharp lines contemporary styling
- Spun metal lamp shade
- Complementary Brummel Grande also available from Tech Lighting
- Fully dimmable halogen or LED lamping to create the desired ambiance
- Ships with halogen or LED lamping included saving you time and money
- Protected by a 5-year warranty
More Information
| UPC | 008297359511 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 3.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.5"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Brummel |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 11 |
| Length | 20 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Midcentury Modern |
| Bulb Type | LED |
| Width | 20 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.