Akova Pendant Light in Matte Black and Aged Brass
- Includes one standard bulb up to 17 watts.
- Elegant contemporary style using on-trend combinations of metal and glass
- Large scale 14 diameter
- Available in three contemporary finish combinations. Aged brass accented with a bright brass band, matte white accented with a chrome band or matte black accented with an aged brass band
- Smaller 7 diameter Akova pendant, wall sconce and ceiling mount also available
- Ships with 12 feet of field-cuttable black cloth cord
- Protected by a 1-year warranty.
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700TDAKV13BR-LED927
Description / Akova Pendant Light in Matte Black and Aged Brass
- (No Lamp) Rated for (1) 60 watt max. E26 medium base lamp (Not Included). LED 120 volt 17 watt, 908 delivered lumens, 2700K, medium base LED A21 lamp. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. Fixture provided with 12 feet of field-cuttable black cloth cord.
- Elegant contemporary style using on-trend combinations of metal and glass
- Large scale 14” diameter
- Available in three contemporary finish combinations. Aged brass accented with a bright brass band, matte white accented with a chrome band or matte black accented with an aged brass band
- Smaller 7” diameter Akova pendant, wall sconce and ceiling mount also available
- Ships with 12 feet of field-cuttable black cloth cord
- Protected by a 1-year warranty.
More Information
| UPC | 191963132621 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Akova |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Matte Black and Aged Brass |
| Height | 14 |
| Length | 14 |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | standard |
| Width | 14 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.