Spur 25-Light 2700K LED Multi-Tier Chandelier in Matte Black and Frost
- Impactful modern chandelier in a universally appealing size
- Use alone for medium room applications, or employ two for dramatic formal dining room lighting
- Complementary Spur Grande chandelier also available from Visual Comfort Modern
- High quality, dimmable integrated LED lamping with glare-free light diffusion
- Ships with long lasting LED lamping included saving you time and money
- Protected by a 5-year warranty
In stock
Only 4 left
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700SPRFB-LED927
Description / Spur 25-Light 2700K LED Multi-Tier Chandelier in Matte Black and Frost
- Includes (25) 2.6 watt, 91 delivered lumen (2285 total delivered lumens), 2700K, LED modules. Fixture provided with 36 inches of variable rigid stems (includes one 12 inch & two 24 inch stems) in coordinating finish. Dimmable with most LED compatible ELV dimmers. Can be installed on a sloped ceiling up to 45.
- Impactful modern chandelier in a universally appealing size
- Use alone for medium room applications, or employ two for dramatic formal dining room lighting
- Complementary Spur Grande chandelier also available from Tech Lighting
- High quality, dimmable integrated LED lamping with glare-free light diffusion
- Ships with long lasting LED lamping included saving you time and money
- Protected by a 5-year warranty
More Information
| UPC | 191963139125 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 12.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Hanging Rods Included | 60" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.1"x5.1"x4.9" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Spur |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Matte Black |
| Height | 26 |
| Length | 37 |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 65W |
| Bulb Count | 25 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | LED |
| Width | 37 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.