Spectica 6-Light 3000K LED Contemporary Chandelier in Matte Black and Acrylic
- Entirely modern take on the traditional chandelier
- Conveintly adjustable look with a swiveling canopy, adjustable arms and rotating head
- Avaialble in two on-trend finish options, Matte Black and Satin Gold
- Fully dimmable unidirectional Integrated LED light source
- Ideal for for dining room settings, foyers and conference rooms
- 5 year warranty.
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700SPCTB-LED930
Description / Spectica 6-Light 3000K LED Contemporary Chandelier in Matte Black and Acrylic
- Includes three 12" stems, two 6" stems and one 3" stem. LED includes (6) 7.2 watt 1784 total delivered lumens 90 CRI 3000K LED module. Dimmable with most LED compatible ELV and TRIAC dimmers. 277V compatible with 0-10V dimmers.
- Entirely modern take on the traditional chandelier
- Conveintly adjustable look with a swiveling canopy, adjustable arms and rotating head
- Avaialble in two on-trend finish options, Matte Black and Satin Gold
- Fully dimmable unidirectional Integrated LED light source
- Ideal for dining room settings, foyers and conference rooms
- 5 year warranty.
More Information
| UPC | 191963101290 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 63" |
| Hanging Rods Included | 51" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.5"x6.5"x1.8" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Spectica |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Matte Black |
| Height | 22 |
| Length | 32 |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 44W |
| Bulb Count | 6 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 27 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.