Seguro 11" Pendant Light in Satin Nickel and Clear
- Features a beautifully transparent colored glass body
- Unique crackled glass texture
- Available in two modern glass colors, Smoke and Clear
- Ideal for dining room lighting, kitchen island task lighting and home office lighting
- Lamp ships in the box saving you time and money
- Protected by a 1-year warranty
In stock
Only 9 left
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700MOSEGCS
Description / Seguro 11" Pendant Light in Satin Nickel and Clear
- Includes (1) 35 watt low-voltage GY6.35 base Xenon bi-pin lamp and 6' of field-cuttable suspension cable. For use with 24 volt transformer, add suffix -24 to item number.
- Features a beautifully transparent colored glass body
- Unique crackled glass texture
- Available in two modern glass colors, Smoke and Clear
- Ideal for dining room lighting, kitchen island task lighting and home office lighting
- Lamp ships in the box saving you time and money
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 191963070633 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 4.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | GY 6.35 |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Seguro |
| Color Temperature | 2900K |
| CRI | 100 CRI |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 11 |
| Length | 5 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 35W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Xenon |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.