Viaggio 25-Light 2700K LED Multi-Tier Chandelier in Smoke/Polished Nickel
- Artistic sense of celestial travel
- Clustered mid-century modern design style
- Optional high performance, energy efficient LED lamping. 2700K and 3000K Color Temp and 90 CRI
- Complementary Viaggio chandelier, flush mount and wall sconce fixtures also available by Visual Comfort Modern
- Ideal for dining room, living room and bedroom lighting applications
- Protected by a 1-year warranty
In stock
Only 5 left
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700LSVGOSN-LED927
Description / Viaggio 25-Light 2700K LED Multi-Tier Chandelier in Smoke/Polished Nickel
- Available with or without lamp. Brass & Black w/ Opal glass rated for (25) 5 watt max. G9 Pin lamps. LED version ships with (25) 120 volt 4.5 watt, 303 delivered lumens (7575 total delivered lumens), 3000K, 90 CRI LED G9 Bi-Pin lamps. Polished Nickel & Black w/Mirrored Smoke glass rated for (25) 5 watt max. candelabra base E12 lamps. LED version ships with (25) 120 volt 2 watt, 114 delivered lumen (2850 total delivered lumens), 2700K, 90 CRI candelabra base LED E12 lamps. Dimmable with LED compatible or triac dimmer. All versions include (6) 6" and (10) 12" rigid stems in coordinating finish.
- Artistic sense of celestial travel
- Clustered mid-century modern design style
- Optional high performance, energy efficient LED lamping. 2700K and 3000K Color Temp and 90 CRI
- Complementary Viaggio chandelier, flush mount and wall sconce fixtures also available by Tech Lighting
- Ideal for dining room, living room and bedroom lighting applications
- Protected by a 1-year warranty
More Information
| UPC | 191963045938 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 38.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Hanging Rods Included | 120" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.4"x19.5"x0.8" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Viaggio |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Height | 25 |
| Length | 56 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 5W |
| Bulb Count | 25 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Midcentury Modern |
| Bulb Type | LED |
| Width | 26 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.