Dyna 2700K LED 1" Pendant Light in Anodized Black and Prismatic
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Ultra-thin, ultra-modern architectural style
- Easily extens with available mechanical connector to join multiple units together for larger spaces
- Fully dimmable integrated LED lamp
- Available in two sleek finish options, Anodized Black or Anodized Aluminum
- Ideal for conference rooms, office spaces and other commercial spaces
- Protected by a 5 year warranty
In stock
Only 5 left
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700LSDYNAS8PB-LED927
Description / Dyna 2700K LED 1" Pendant Light in Anodized Black and Prismatic
- 4ft version ships with 25.2 watt, 1538 delivered lumen, 90 CRI, 2700K, 3000K or 3500K LED linear modules. 8ft ships with 50.4 watt, 3076 delivered lumen, 90 CRI, 2700K, 3000K or 3500K LED linear modules. Dimmable with low-voltage electronic dimmer. Ships with twelve feet field cuttable cable.
- Ultra-thin, ultra-modern architectural style
- Easily extens with available mechanical connector to join multiple units together for larger spaces
- Fully dimmable integrated LED lamp
- Available in two sleek finish options, Anodized Black or Anodized Aluminum
- Ideal for conference rooms, office spaces and other commercial spaces
- Protected by a 5 year warranty
More Information
| UPC | 191963074693 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.5"x6.5"x1.7" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Dyna |
| Color Temperature | 2700K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Anodized Black |
| Height | 1 |
| Length | 94 |
| Material | Acrylic |
| Max Watts per Bulb | 50W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 1 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.