Vetra 13" Ceiling Light in Satin Nickel and Linen
- Inspired by textiles, hand-blown glass flushmount features linen weave design
- Recommended lamping is 2 medium based bulbs with 60w maximum each (purchased separately). or can be ordered with optional 6.5 watt LED ST19 bulbs for enhanced energy efficiency
- Fully dimmable with most dimmers to create just the right atmosphere
- Linen weave design silk screened on hand-blown glass shade, creates a textured surface through which the light softly glows
- Lamp sockets with satin nickel finish complete the look
- Protected by a 1-year warranty.
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700FMVTRLNS
Description / Vetra 13" Ceiling Light in Satin Nickel and Linen
- Available with or without lamp. (2) E26 medium base sockets 60w max. LED version includes (2) 3.5 watt 465 total delivered lumens 90CRI 2700K LED ST19. Dimmable with a low-voltage electronic dimmer. 120v.
- Inspired by textiles, hand-blown glass flushmount features linen weave design
- Recommended lamping is 2 medium based bulbs with 60w maximum each (purchased separately). or can be ordered with optional 6.5 watt LED ST19 bulbs for enhanced energy efficiency
- Fully dimmable with most dimmers to create just the right atmosphere
- Linen weave design silk screened on hand-blown glass shade, creates a textured surface through which the light softly glows
- Lamp sockets with satin nickel finish complete the look
- Protected by a 1-year warranty.
More Information
| UPC | 191963115785 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 12.5"x12.5"x1.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Vetra |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 6 |
| Length | 13 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Width | 13 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.