Boxie 3000K LED 9" Ceiling Light in Chrome
- Uses an integrated LED.
- Clean contemporary design style, constructed of a die-cast metal base and pressed glass shade
- Available in four finish options, antique bronze, aged brass, chrome, and satin nickel
- Available in two popular sizes, 5.5 diameter (small) and 9 diameter (large)
- Boxie Small and Large Outdoor fixtures also available
- Lamping options are compatible with most dimmers
- Protected by a 5-year warranty.
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700BXLC-LED3
Description / Boxie 3000K LED 9" Ceiling Light in Chrome
- Incandescent includes two 120 volt, 40 watt G9 base halogen lamps. LED includes one 23 watt, 1192 net lumen, LED module. Incandescent version dimmable with a standard incandescent dimmer (not included). LED version dimmable with low-voltage electronic dimmer (not included). Suitable for wet locations. LED may be mounted on the ceiling or wall. ADA compliant.
- Clean contemporary design style, constructed of a die-cast metal base and pressed glass shade
- Available in four finish options, antique bronze, aged brass, chrome, and satin nickel
- Available in two popular sizes, 5.5 diameter (small) and 9 diameter (large)
- Boxie Small and Large Outdoor fixtures also available
- Lamping options are compatible with most dimmers
- Protected by a 5-year warranty.
More Information
| UPC | 884655340489 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 10.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 9"x9"x1.7" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Boxie |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Chrome |
| Height | 2 |
| Length | 9 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 23W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 9 |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.