Milan 3000K LED 4" Bathroom Vanity Light in Satin Nickel and White Glass
- Modern rectilinear light with a crisp clean design
- Enhanced crystalline inner acrylic shade
- Fully dimmable integrated LED lamp
- Complementary Milan Bath Light also available by Visual Comfort Modern
- Available in two sleek finish options, Satin Nickel and Chrome
- 5 year warranty with LED lamping option
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700BCMLN13WS-LED930
Description / Milan 3000K LED 4" Bathroom Vanity Light in Satin Nickel and White Glass
- Includes 10 watt, 823 delivered lumen, 3000K LED module. Dimmable with low-voltage electronic dimmer.
- Modern rectilinear light with a crisp clean design
- Enhanced crystalline inner acrylic shade
- Fully dimmable integrated LED lamp
- Complementary Milan Bath Light also available by Tech Lighting
- Available in two sleek finish options, Satin Nickel and Chrome
- 5 year warranty with LED lamping option
More Information
| UPC | 191963080816 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x4.3"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Milan |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 12 |
| Length | 4 |
| Material | Acrylic |
| Max Watts per Bulb | 10W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | LED |
| Width | 3 |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.