Lynn 3000K LED 25" Bathroom Vanity Light in Satin Nickel and White Glass
- This light is made to order and will require a longer shipping time.
- Aesthetically appealing due to its modern and simple design style
- Can be mounted horizontally or vertically
- Available two sizes 25 and 48 to meet a wider range of application needs
- Ideal for vanities and bathrooms
- All lamping options are fully dimmable to create the desired ambiance in any space
- Protected by a 5-year warranty if integrated LED lamp is chosen and 1-year warranty if incandescent lamp option is chosen
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700BCLYNN25WS-LED930
Description / Lynn 3000K LED 25" Bathroom Vanity Light in Satin Nickel and White Glass
- Incandescent inlcludes (5) 40 watt G9 base halogen lamps. LED includes 25 watt, 1459 delivered lumen, 2700K or 3000K LED module. May be mounted horizontally or vertically. Incandescent version dimmable with a standard incandescent dimmer. LED version dimmable with low-voltage electronic or triac dimmer.
- Aesthetically appealing due to its modern and simple design style
- Can be mounted horizontally or vertically
- Available two sizes 25 and 48 to meet a wider range of application needs
- Ideal for vanities and bathrooms
- All lamping options are fully dimmable to create the desired ambiance in any space
- Protected by a 5-year warranty if integrated LED lamp is chosen and 1-year warranty if incandescent lamp option is chosen
More Information
| UPC | 008297335027 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.8"x6.5"x1.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lynn |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Satin Nickel |
| Height | 5 |
| Length | 25 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 25W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | LED |
| Width | 4 |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.