Lynk 3000K LED 24" Bathroom Vanity Light in Bronze
- Uses an integrated LED.
- Sleek metal band and matching die cast end caps embrace a rounded acrylic shade
- Offered in three finishes. Antique Bronze, Chrome and Satin Nickel
- Dimmable with a low-voltage electronic dimmer
- Mounts vertically or horizontally. Additional sizes available
- An elegant design great for any vanity or bathroom.
- Protected by a 5-year warranty with integrated LED
Out of stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700BCLYK24Z-LED930
Description / Lynk 3000K LED 24" Bathroom Vanity Light in Bronze
- LED includes 24 watt 1300 lumen 90 CRI 3000K LED module. Dimmable with a low-voltage electronic dimmer. Mounts vertically or horizontally. ADA compliant.
- Sleek metal band and matching die cast end caps embrace a rounded acrylic shade
- Offered in three finishes. Antique Bronze, Chrome and Satin Nickel
- Dimmable with a low-voltage electronic dimmer
- Mounts vertically or horizontally. Additional sizes available
- An elegant design great for any vanity or bathroom.
- Protected by a 5-year warranty with integrated LED
More Information
| UPC | 191963067770 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 3.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.6"x4.5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lynk |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Bronze |
| Height | 5 |
| Length | 24 |
| Material | Acrylic |
| Max Watts per Bulb | 24W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 3 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.