Lufe 3000K LED 24" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Uses an integrated LED.
- Sleek, minimalist bath bar design with frosted acrylic diffuser and cleverly hidden hardware which ensures a clean look
- High performance, energy efficient integrated LED light source with choice of 2,700K or 3,000K Color Temp and 90 CRI
- Fully dimmable with most ELV dimmers to create just the right atmosphere
- Damp rated for use in covered, damp areas like bathrooms
- Protected by a 5-year warranty; please go to www.lbllighting.com for warranty details
- Ideal for commercial use since ADA compliant and available with 277v lamping
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700BCLUFS24C-LED930
Description / Lufe 3000K LED 24" Bathroom Vanity Light in Chrome
- LED includes 23.3 watt 1676 delivered lumens 90 CRI 2700K or 3000K LED module. Dimmable with a low-voltage electronic dimmer. Mounts vertically or horizontally. ADA compliant. 120v or 277v.
- Sleek, minimalist bath bar design with frosted acrylic diffuser and cleverly hidden hardware which ensures a clean look
- High performance, energy efficient integrated LED light source with choice of 2,700K or 3,000K Color Temp and 90 CRI
- Fully dimmable with most ELV dimmers to create just the right atmosphere
- Damp rated for use in covered, damp areas like bathrooms
- Protected by a 5-year warranty; please go to www.lbllighting.com for warranty details
- Ideal for commercial use since ADA compliant and available with 277v lamping
More Information
| UPC | 191963067459 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x7"x1.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lufe |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Chrome |
| Height | 5 |
| Length | 24 |
| Material | Metal |
| Max Watts per Bulb | 24W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 3 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.