Kamden 6-Light 3000K LED 23" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Uses an integrated LED.
- Two ultra-clean pressed-glass square shades provide ample amount of light
- Die-cast metal frame with hand-polished glass
- Fully dimmable integrated LED lamp
- Complementary Kamden Wall sconce also available by Visual Comfort Modern
- Available in a three light and four light vanity option
- 5 year warranty with LED lamping option
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700BCKMD3HC-LED930
Description / Kamden 6-Light 3000K LED 23" Bathroom Vanity Light in Chrome
- 3-Light Shallow includes 120 volt, 25 watt, 1280 delivered lumens, 3000K LED module. 3-Light Standard includes 120 volt, 35 watt, 1780 delivered lumens, 3000K LED module. Dimmable with low-voltage electronic or triac dimmer.
- Two ultra-clean pressed-glass square shades provide ample amount of light
- Die-cast metal frame with hand-polished glass
- Fully dimmable integrated LED lamp
- Complementary Kamden Wall sconce also available by Tech Lighting
- Available in a three light and four light vanity option
- 5 year warranty with LED lamping option
More Information
| UPC | 191963055630 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 3.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.3"x5"x0.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Kamden |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Chrome |
| Height | 4 |
| Length | 23 |
| Material | Glass |
| Max Watts per Bulb | 35W |
| Bulb Count | 6 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 5 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.