Banda 3000K LED 24" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Uses an integrated LED.
- Straight-lined with crisp edges, Bandas clean aesthetic envelops integrated LEDs
- 24 length and 3 depth
- Offered in three finishes, aged brass, matte black and chrome
- Mount horizontally
- Lamping options are compatible with most dimmers
- Protected by a 5-year warranty.
In stock
- Brand
- Visual Comfort Modern
- SKU
- 700BCBND24C-LED930
Description / Banda 3000K LED 24" Bathroom Vanity Light in Chrome
- Includes 120-277 volt universal, 21 watt, 851 delivered lumens, 3000K LED linear module. Dimmable with most LED compatible ELV, TRIAC and 0-10V dimmers. Mounts horizontally or vertically
- Straight-lined with crisp edges, Bandas clean aesthetic envelops integrated LEDs
- 24 length and 3 depth
- Offered in three finishes, aged brass, matte black and chrome
- Mount horizontally
- Lamping options are compatible with most dimmers
- Protected by a 5-year warranty.
More Information
| UPC | 191963130955 |
|---|---|
| Brand | Visual Comfort Modern |
| Weight | 3.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x4.3"x0.6" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Banda |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 CRI |
| Finish | Chrome |
| Height | 5 |
| Length | 24 |
| Material | Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 21W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 10-14 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 3 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop the Visual Comfort Modern Collection for iconic, design-driven lighting at LightsOnline.com
Illuminate your space with cutting-edge style and timeless sophistication from the Visual Comfort Modern Collection.
Known for its passion for innovation, original design, and uncompromising quality, this curated collection offers lighting that enhances the way people live, work, and relax. From sleek chandeliers and minimalist sconces to sculptural pendants and architectural outdoor fixtures, each piece is crafted to make a lasting impression.
What sets the Visual Comfort Modern Collection apart is its exclusive collaborations with some of the world’s most visionary product and interior designers. These creative partnerships result in a refined, forward-thinking assortment that blends art, function, and luxury.
Whether you're designing a contemporary retreat or a modern commercial space, the Visual Comfort Modern Collection offers lighting that defines the moment—and the mood.