Trade Winds Carter 52" Ceiling Fan in Matte Black
- This product is intended for dry, indoor spaces only.
- Rods Included: 1 x 4.5"; 32 degree swivel
- Measures 13.9" high x 52" long x 52" wide.
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Trade Winds Lighting
- SKU
- TW2216MBK
Description / Trade Winds Carter 52" Ceiling Fan in Matte Black
More Information
| UPC | 822920302213 |
|---|---|
| Brand | Trade Winds Lighting |
| Weight | 20.110000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 80" |
| Hanging Rods Included | 1 x 4.5" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Matte Black |
| Blade Pitch | 13.5 |
| Fan Size | 52 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 2.36"x5.17"x5.17" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Carter |
| Fan Control Included | Pull Chain |
| Finish | Matte Black |
| Height | 13.9 |
| Length | 52 |
| Material | Metal, MDF |
| Safety Rating | UL/CUL |
| Style | Transitional |
| Width | 52 |
| Wet/Dry Rated | This product is intended for dry, indoor spaces only. |
Brand Information
Shop Trade Winds Lighting exclusively at LightsOnline.com for stylish designs at exceptional value
Brighten your home with Trade Winds Lighting, a brand available only at LightsOnline and crafted to deliver designer-inspired style at an unbeatable value. The collection includes a wide variety of lighting and ceiling fans—ranging from elegant chandeliers and clean-lined vanity lights to modern flush mounts and versatile pendants—all thoughtfully designed to suit today’s homes.
Trade Winds fixtures feature elevated details like natural textures, sleek finishes, and clean silhouettes, making it easy to achieve a high-end look without the high-end price tag. Whether you're furnishing a new space or refreshing a favorite room, Trade Winds Lighting brings lasting beauty, functionality, and affordability together in one exclusive collection.