Santori 72 Indoor with Outdoor 72" Outdoor Ceiling Fan in Espresso
- Measures 16.45" H x 72.00" W
- cULus certified.
- Damp rated.
In stock
Only 11 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Craftmade
- SKU
- SNT72ESP5
Description / Santori 72 Indoor with Outdoor 72" Outdoor Ceiling Fan in Espresso
More Information
| UPC | 647881253219 |
|---|---|
| Brand | Craftmade |
| Weight | 19.400000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 80" |
| Hanging Rods Included | 6" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Walnut |
| Blade Pitch | 16 |
| Fan Size | 72 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 2.44"x7.17" |
| Collection Name | Santori 72 Indoor/Outdoor |
| Finish | Espresso |
| Height | 16.450001 |
| Light Kit Included | Optional (Not Included) |
| Bulb Count | 0 |
| Blade Number | 5 |
| Style | Transitional |
| Width | 72 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop Craftmade fans and lighting for dependable performance and classic style at LightsOnline.com
Discover lasting comfort and design versatility with Craftmade, a trusted name in ceiling fans and lighting since 1985.
Originally known for their durable, well-engineered fans, Craftmade has expanded into a full range of lighting fixtures—from outdoor lanterns and bath vanity lights to elegant chandeliers and pendants. Every Craftmade product is crafted with quality materials, thoughtfully designed, and rigorously tested to ensure long-term performance.
With styles ranging from traditional to contemporary, Craftmade delivers reliable fixtures that meet the needs of both homeowners and builders alike.