Habsburg 12-Light Chandelier in Polished Chrome
- Measures 35.5"H x 35.00" L x 35.00" W
- UL certified.
- Damp rated.
- This product is made from steel frame with glass diffuser.
- For use in rooms such as Dining Room,Entryway,Living Room,Bedroom.
- Number of Bulbs: 12
- Type of Bulbs: B10
- Bulb Base: E12
- Chain Included: 40"
- Wire Included: 141"
- This fixture is not dimmable.
In stock
Only 1 left
- Brand
- Schonbek
- SKU
- S9235-702O
Description / Habsburg 12-Light Chandelier in Polished Chrome
More Information
| UPC | 771857825886 |
|---|---|
| Brand | Schonbek |
| Weight | 34.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 141" |
| Chain Length | 40" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.5"x2" |
| Collection Name | Habsburg |
| Finish | Polished Chrome |
| Height | 35.5 |
| Length | 35 |
| Material | steel frame with glass diffuser |
| Bulb Count | 12 |
| Style | Traditional, Crystal |
| Bulb Type | B10 E12 |
| Width | 35 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop Schonbek Lighting for heirloom-quality crystal chandeliers and radiant luxury at LightsOnline.com
Experience the brilliance of true craftsmanship with Schonbek, the world’s oldest lighting company and a global icon in crystal lighting since 1870. With a legacy built on elegance and innovation, Schonbek chandeliers have graced royal palaces, grand hotels, and some of the world’s most prestigious interiors. Now part of the Swarovski family, Schonbek continues to elevate lighting design by crafting both traditional and contemporary fixtures that feature meticulously cut crystals and dazzling artistry.
While Schonbek is celebrated for its opulent, statement-making chandeliers, its collections also include sparkling wall sconces, pendants, and flush mounts that bring luxury to every corner of your home.
From timeless heirloom pieces to bold modern silhouettes, each Schonbek fixture is a radiant work of art, designed to captivate and endure.