Verita LED Pendant in Soft Gold
- Measures 24"H x 18.00" L x 18.00" W
- ETL certified.
- Damp rated.
- This product is made from steel frame with optic crystal diffuser.
- For use in rooms such as Dining Room,Living Room,Bedroom,Entryway.
- Type of Bulbs: LED
- Bulb Base: Integrated
- Chain Included: 42"
- Wire Included: 120"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 3000K
- LED CRI: 90
In stock
Only 16 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Schonbek
- SKU
- S5518-709O
Description / Verita LED Pendant in Soft Gold
More Information
| UPC | 771857825817 |
|---|---|
| Brand | Schonbek |
| Weight | 15.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 42" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.5"x3" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Verita |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 90 |
| Finish | Soft Gold |
| Height | 24 |
| Length | 18 |
| Material | steel frame with optic crystal diffuser |
| Bulb Count | 1 |
| Style | Transitional, Traditional, Crystal |
| Bulb Type | LED Integrated |
| Width | 18 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop Schonbek Lighting for heirloom-quality crystal chandeliers and radiant luxury at LightsOnline.com
Experience the brilliance of true craftsmanship with Schonbek, the world’s oldest lighting company and a global icon in crystal lighting since 1870. With a legacy built on elegance and innovation, Schonbek chandeliers have graced royal palaces, grand hotels, and some of the world’s most prestigious interiors. Now part of the Swarovski family, Schonbek continues to elevate lighting design by crafting both traditional and contemporary fixtures that feature meticulously cut crystals and dazzling artistry.
While Schonbek is celebrated for its opulent, statement-making chandeliers, its collections also include sparkling wall sconces, pendants, and flush mounts that bring luxury to every corner of your home.
From timeless heirloom pieces to bold modern silhouettes, each Schonbek fixture is a radiant work of art, designed to captivate and endure.