Belmont 3-Light Pendant in Matte Black with Clear Water Glass
- UL certified.
- Dry rated.
- Number of Bulbs: 3
- Type of Bulbs: T10
- Bulb Base: E26
- This fixture is not dimmable.
- Product Specification Sheet
Out of stock
- Brand
- Alora
- SKU
- PD536107MBWC
Description / Belmont 3-Light Pendant in Matte Black with Clear Water Glass
More Information
| UPC | 691759074529 |
|---|---|
| Brand | Alora |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 60" |
| Hanging Rods Included | 46" (3x12" + 1x6" + 1x4") |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 |
| Backplate/Canopy Dimensions | D4.75" x H0.875" |
| Collection Name | Belmont |
| Finish | Matte Black with Clear Water Glass |
| Glass Type | Clear Water Glass |
| Height | 16.75 |
| Bulb Count | 3 |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | T10 E26 |
| Width | 7.38 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Alora lighting for timeless luxury and refined design at LightsOnline.com
Discover the art of illumination with Alora, a luxury lighting brand known for elegant forms, elevated materials, and exceptional craftsmanship.
As a design-forward sister brand to Kuzco Lighting, Alora blends timeless transitional style with contemporary edge, offering chandeliers, pendants, sconces, and bath lights that exude sophistication. Every fixture is thoughtfully crafted using premium finishes and materials to create lighting that’s both functional and beautiful.
Rooted in its Greek-inspired name meaning “shining light,” Alora brings a radiant touch of luxury to any space it graces.