Cerused Black Oak One Light Pendant from the Chastain Collection
- Measures: 17.25" H x 14" L x 14" W
- Canopy Dimensions: 5"x0.75"x5"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulb: E26
- Product Material: Steel
- Glass: Cerused Black Oak
In stock
- Brand
- Progress Lighting
- SKU
- P500343-187
Description / Cerused Black Oak One Light Pendant from the Chastain Collection
More Information
| UPC | 785247250851 |
|---|---|
| Brand | Progress Lighting |
| Weight | 7.290000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 8" |
| Hanging Rods Included | 1 - 6", 4 - 12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x0.75"x5" |
| Collection Name | Chastain |
| Finish | Cerused Black Oak |
| Glass Type | Cerused Black Oak |
| Height | 17.25 |
| Length | 14 |
| Material | steel |
| Bulb Count | 1 |
| Style | Transitional, Farmhouse |
| Bulb Type | E26 Medium |
| Width | 14 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Progress Lighting for stylish, reliable fixtures that deliver performance and value at LightsOnline.com
Enhance your home with the trusted quality and thoughtful design of Progress Lighting.
Known for blending aesthetic appeal with everyday functionality, Progress offers a wide range of indoor and outdoor lighting that’s easy to install, energy-efficient, and built to last. From transitional chandeliers and modern sconces to ceiling lights and bath bars, each fixture features on-trend styling, artistic influence, and well-crafted details.
With a focus on delivering affordable luxury, Progress Lighting makes it simple to bring both beauty and performance to every room in your home.