Matte Black Eight Light Chandelier from the Breckenridge Collection
- Measures: 27" H x 38" L x 38" W
- Canopy Dimensions: 5.12"x0.75"x5.12"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 8
- Type of Bulb: B10
- Product Material: Steel
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by October 5, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: October 5, 2026
Estimated shipping: October 12 - October 19, 2026
- Brand
- Progress Lighting
- SKU
- P400319-31M
Description / Matte Black Eight Light Chandelier from the Breckenridge Collection
More Information
| UPC | 785247252329 |
|---|---|
| Brand | Progress Lighting |
| Weight | 11.900000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| Date Back To Stock | 2026-10-05 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.12"x0.75"x5.12" |
| Collection Name | Breckenridge |
| Finish | Matte Black |
| Height | 27 |
| Length | 38 |
| Material | steel |
| Bulb Count | 8 |
| Style | Traditional, Transitional |
| Bulb Type | B10 Candelabra |
| Width | 38 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Progress Lighting for stylish, reliable fixtures that deliver performance and value at LightsOnline.com
Enhance your home with the trusted quality and thoughtful design of Progress Lighting.
Known for blending aesthetic appeal with everyday functionality, Progress offers a wide range of indoor and outdoor lighting that’s easy to install, energy-efficient, and built to last. From transitional chandeliers and modern sconces to ceiling lights and bath bars, each fixture features on-trend styling, artistic influence, and well-crafted details.
With a focus on delivering affordable luxury, Progress Lighting makes it simple to bring both beauty and performance to every room in your home.