Modern Forms Windflower Outdoor LED 60" Ceiling Fan in Graphite
- This fixture is ADA compliant
- UL, cUL certified.
- Wet rated.
- This product is made from Aluminum Body With ABS Blades.
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulbs: Module
- Bulb Base: LED Module
- Blade Pitch: 12 / Blade Span: 60"" / Blade Type: ABS.
- The fan blades comes in a Weathered Gray finish.
- This fan includes 12 blades.
- Fan has 6 speeds and includes a Wall Control control for controlling the fan.
- Downrods Included: 6"
- Motor Size: 168 X 30.
- This fixture is dimmable. LED Color Temperature: 3000 / LED Color Rendering Index (CRI): 90
In stock
- Brand
- Modern Forms
- SKU
- FR-W1815-60L-GH/WG
Description / Modern Forms Windflower Outdoor LED 60" Ceiling Fan in Graphite
More Information
| UPC | 790576580487 |
|---|---|
| Brand | Modern Forms |
| Weight | 32.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 80" |
| ADA Compliant | Yes |
| Blade Finish | Graphite |
| Blade Pitch | 13 |
| Reversible Blades | No |
| Fan Size | 60 |
| Bulb Socket | LED Module |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.91" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Windflower |
| Fan Control Included | Wall Control Included |
| Finish | Graphite |
| Height | 15 |
| Length | 60 |
| Max Watts per Bulb | 57W |
| Bulb Count | 1 |
| Blade Number | 12 |
| Safety Rating | ETL & cETL |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Modern Farmhouse |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 60 |
Brand Information
Shop Modern Forms for sleek, high-tech LED lighting with minimalist sophistication at LightsOnline.com
Embrace the future of lighting with Modern Forms, a brand that redefines contemporary style through advanced technology and elevated design.
Every fixture in the Modern Forms collection is powered by energy-efficient LED light, delivering bright, long-lasting illumination with minimal environmental impact. Inspired by today’s leading design trends, Modern Forms pairs streamlined silhouettes with luxurious materials like glass, metal, and acrylic, resulting in lighting that feels as artful as it is functional.
Rigorously tested and beautifully crafted, these fixtures offer smart, stylish solutions for modern living.