Modern Forms Morpheus III Outdoor 1-Light LED 60" Ceiling Fan in Gloss White
- This fixture is ADA compliant
- UL, cUL certified.
- Wet rated.
- This product is made from Aluminum Body With ABS Blades.
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulbs: Module
- Bulb Base: LED Module
- Blade Pitch: 12 / Blade Span: 60"" / Blade Type: ABS.
- The fan blades comes in a Gloss White finish.
- This fan includes 3 blades.
- Fan has 6 speeds and includes a Wall Control control for controlling the fan.
- Downrods Included: 4.5"
- Motor Size: 125 X 20.
- This fixture is dimmable. LED Color Temperature: 3000 / LED Color Rendering Index (CRI): 90
Out of stock
- Brand
- Modern Forms
- SKU
- FR-W1813-60L-GW
Description / Modern Forms Morpheus III Outdoor 1-Light LED 60" Ceiling Fan in Gloss White
More Information
| UPC | 790576579917 |
|---|---|
| Brand | Modern Forms |
| Weight | 15.000000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Lead Wire Length | 80" |
| ADA Compliant | Yes |
| Blade Finish | Gloss White |
| Blade Pitch | 12 |
| Reversible Blades | No |
| Fan Size | 60 |
| Bulb Socket | LED Module |
| Backplate/Canopy Dimensions | 7" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Morpheus |
| Fan Control Included | Wall Control Included |
| Finish | Gloss White |
| Height | 12 |
| Length | 60 |
| Max Watts per Bulb | 52W |
| Bulb Count | 1 |
| Blade Number | 3 |
| Safety Rating | ETL & cETL |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 60 |
Brand Information
Shop Modern Forms for sleek, high-tech LED lighting with minimalist sophistication at LightsOnline.com
Embrace the future of lighting with Modern Forms, a brand that redefines contemporary style through advanced technology and elevated design.
Every fixture in the Modern Forms collection is powered by energy-efficient LED light, delivering bright, long-lasting illumination with minimal environmental impact. Inspired by today’s leading design trends, Modern Forms pairs streamlined silhouettes with luxurious materials like glass, metal, and acrylic, resulting in lighting that feels as artful as it is functional.
Rigorously tested and beautifully crafted, these fixtures offer smart, stylish solutions for modern living.