Mitzi Ariel 2-Light Bathroom Vanity Light in Aged Brass
- Aged brass finish with clear glass light shades
- 28" long by 5.5" tall. Backplate is 5.5" across.
- Can be installed vertically or horizontally depending on your preference.
- Includes two T10 style light bulbs with a standard base.
- Damp rated light can be used in humid areas like bathrooms.
- Includes a one year limited manufacturers warranty.
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Mitzi
- SKU
- H326102-AGB
Description / Mitzi Ariel 2-Light Bathroom Vanity Light in Aged Brass
- Aged brass finish with clear glass light shades
- 28" long by 5.5" tall. Backplate is 5.5" across.
- Can be installed vertically or horizontally depending on your preference.
- Includes two T10 style light bulbs with a standard base.
- Damp rated light can be used in humid areas like bathrooms.
- Includes a one year limited manufacturers warranty.
More Information
| UPC | 806134891886 |
|---|---|
| Brand | Mitzi |
| Weight | 0.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 7`` |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.5"x5.5" |
| Collection Name | Ariel |
| Finish | Aged Brass |
| Glass Type | Clear glass |
| Height | 5.5" |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 2 |
| Shipping | Usually ships within 3 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 28" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Mitzi lighting for playful sophistication and artistic modern style at LightsOnline.com
Add a creative spark to your home with Mitzi, a design-forward brand from the Hudson Valley Lighting family that blends classic inspiration with contemporary flair.
Inspired by the founder’s grandmother, who was a painter and antique enthusiast, Mitzi lighting embraces thoughtful simplicity, bold finishes, and artistic form. The collection includes chandeliers, pendants, wall sconces, vanity lights, ceiling fixtures, and lamps, all crafted to deliver high design at an accessible price.
With a “less clutter, more creativity” approach, Mitzi is perfect for those who want lighting that’s stylish, statement-making, and effortlessly cool.