Mitzi Olivia Wall Sconce in Aged Brass
- Aged brass finish with a white linen shade.
- Sconce is 18.75" tall by 4.75" wide and extends 4" from the wall. Backplate is 4.75" in diameter.
- Uses one candelabra light bulb up to 40 watts.
- Damp rated light can be used in humid environments like bathrooms and covered exterior areas.
- Includes a one year limited manufacturers warranty.
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by June 29, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: June 29, 2026
Estimated shipping: July 6 - July 13, 2026
- Brand
- Mitzi
- SKU
- H223101-AGB
Description / Mitzi Olivia Wall Sconce in Aged Brass
- Aged brass finish with a white linen shade.
- Sconce is 18.75" tall by 4.75" wide and extends 4" from the wall. Backplate is 4.75" in diameter.
- Uses one candelabra light bulb up to 40 watts.
- Damp rated light can be used in humid environments like bathrooms and covered exterior areas.
- Includes a one year limited manufacturers warranty.
More Information
| UPC | 806134847791 |
|---|---|
| Brand | Mitzi |
| Weight | 1.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 12`` |
| Date Back To Stock | 2026-06-29 00:00:00 |
| ADA Compliant | Yes |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.75"x4.75" |
| Collection Name | Olivia |
| Finish | Aged Brass |
| Glass Type | White linen shade |
| Height | 19" |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 3 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 4.75" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Mitzi lighting for playful sophistication and artistic modern style at LightsOnline.com
Add a creative spark to your home with Mitzi, a design-forward brand from the Hudson Valley Lighting family that blends classic inspiration with contemporary flair.
Inspired by the founder’s grandmother, who was a painter and antique enthusiast, Mitzi lighting embraces thoughtful simplicity, bold finishes, and artistic form. The collection includes chandeliers, pendants, wall sconces, vanity lights, ceiling fixtures, and lamps, all crafted to deliver high design at an accessible price.
With a “less clutter, more creativity” approach, Mitzi is perfect for those who want lighting that’s stylish, statement-making, and effortlessly cool.