Mitzi Paige Globe Wall Sconce in Aged Brass
- Wall light is 11" tall by 6.25" wide and extends 7" from the wall. Backplate is 4.75" in diameter.
- Uses one standard light bulb up to 60 watts (not included). Dimmable.
- Damp rated light can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
- Includes a one year limited manufacturers warranty.
In stock
- Brand
- Mitzi
- SKU
- H193301-AGB
Description / Mitzi Paige Globe Wall Sconce in Aged Brass
- Wall light is 11" tall by 6.25" wide and extends 7" from the wall. Backplate is 4.75" in diameter.
- Uses one standard light bulb up to 60 watts (not included). Dimmable.
- Damp rated light can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
- Includes a one year limited manufacturers warranty.
More Information
| UPC | 806134846763 |
|---|---|
| Brand | Mitzi |
| Weight | 3.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 9.5`` |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.75"x0.5" |
| Collection Name | Paige |
| Finish | Aged Brass |
| Glass Type | White glass globe |
| Height | 11" |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 3 business days. |
| Style | Midcentury Modern |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 6.25" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Mitzi lighting for playful sophistication and artistic modern style at LightsOnline.com
Add a creative spark to your home with Mitzi, a design-forward brand from the Hudson Valley Lighting family that blends classic inspiration with contemporary flair.
Inspired by the founder’s grandmother, who was a painter and antique enthusiast, Mitzi lighting embraces thoughtful simplicity, bold finishes, and artistic form. The collection includes chandeliers, pendants, wall sconces, vanity lights, ceiling fixtures, and lamps, all crafted to deliver high design at an accessible price.
With a “less clutter, more creativity” approach, Mitzi is perfect for those who want lighting that’s stylish, statement-making, and effortlessly cool.