Aged Brass One Light Pendant from the Estee Collection
- Measures: 8" H x 8.25" L x 8.25" W
- Canopy Dimensions: 4.75"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulb: A19
- Product Material: Steel
- Glass: White
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by November 12, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: November 12, 2026
Estimated shipping: November 19 - November 26, 2026
- Brand
- Mitzi
- SKU
- H134701-AGB
Description / Aged Brass One Light Pendant from the Estee Collection
More Information
| UPC | 806134834081 |
|---|---|
| Brand | Mitzi |
| Weight | 4.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96`` |
| Date Back To Stock | 2026-11-12 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.75" |
| Collection Name | Estee |
| Finish | Aged Brass |
| Glass Type | WHITE |
| Height | 8 |
| Length | 0 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 2 Business Days |
| Style | Sculptural & Geometric, Everyday Modern |
| Bulb Type | E26 Medium Base - A19 60W |
| Width | 0 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop Mitzi lighting for playful sophistication and artistic modern style at LightsOnline.com
Add a creative spark to your home with Mitzi, a design-forward brand from the Hudson Valley Lighting family that blends classic inspiration with contemporary flair.
Inspired by the founder’s grandmother, who was a painter and antique enthusiast, Mitzi lighting embraces thoughtful simplicity, bold finishes, and artistic form. The collection includes chandeliers, pendants, wall sconces, vanity lights, ceiling fixtures, and lamps, all crafted to deliver high design at an accessible price.
With a “less clutter, more creativity” approach, Mitzi is perfect for those who want lighting that’s stylish, statement-making, and effortlessly cool.