Laurel Estate Convertible Ceiling Light in Brio Gold
- Brio Gold finish with sheer silver fabric shade and faceted crystal accents
- 19.25" high x 20" wide; includes 72" adjustable chain; adaptable for sloped ceiling mounting
- Uses four incandescent candelabra bulbs, up to 60 watts each (not included); dimmable
- Everything included to hang as a semi-flush ceiling light or as a pendant light
- Damp area rated; suitable for use in covered outdoor or humid indoor areas such as bathrooms
In stock
- Brand
- Minka Lavery
- SKU
- 4443-582
Description / Laurel Estate Convertible Ceiling Light in Brio Gold
More Information
| UPC | 747396098050 |
|---|---|
| Brand | Minka Lavery |
| Weight | 6.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.25``x0.75``x5.25`` |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Laurel Estate |
| Finish | Brio Gold |
| Glass Type | Gossamer |
| Height | 19" |
| Length | 20" |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 4 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 20" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Minka Lavery lighting for timeless elegance and expert craftsmanship at LightsOnline.com
Illuminate your home with the refined style of Minka Lavery, a trusted name in lighting since 1939.
Known for its dedication to quality and design excellence, Minka Lavery offers a diverse range of fixtures—from elegant chandeliers and pendants to unique bathroom vanity lights and wall sconces. Each piece reflects a commitment to expert craftsmanship and thoughtful detailing, making it easy to create a cohesive look throughout your home.
As part of the Minka Group alongside Minka-Aire ceiling fans, George Kovacs modern lighting, and Metropolitan Lighting, Minka Lavery blends tradition with innovation to bring beauty and function to every space.